A Rákóczi család felkutatása a Magas-Tátra és a Dunajec folyón át
A Várday Kata Református Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium 2024. május 20 – május 24. között felvidéki tanulmányi kirándulást valósított meg az Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által kiírt Határtalanul! pályázat keretén belül intézményünk 7. évfolyamos diákjai részvételével. (HAT-KP-1-2023/1-000014)
A rendelkezésre álló pályázati forrásokból tartalmas, színes, eseménydús kirándulást tudtunk megvalósítani.
A kirándulás célja a külhoni magyarság történelmi kulturális, és természeti látványosságainak értékeinek megismerése. A kirándulás "székhelye" Imrikfalván volt és a rendelkezésre álló öt nap alatt megismertük a Felvidék nevezetességeit, legszebb tájait. Valamint a pályázati kiíráshoz igazodva a Rákóczi család életének meghatározó helyszíneit is felkerestük.
Zötykölődünk a lét tengerén… mondhattuk volna, azonban utunk minden zökkenőtől mentesen telt és sikerült megtölteni tartalommal, élményekkel és sok-sok nevetéssel május utolsó napjait.
1. nap: Kisvárda - Borsi – Eperjes – Imrikfalva
Első napunk első állomása a Borsi Várkastély volt, ahol sétát tettünk a kastélykertben. Megtekintettük a gyönyörűen felújított Rákóczi várkastélyt és annak interaktív kiállítását.
Eperjesen felkerestük a Rákóczi-házat, melyet fejedelmünk, II. Rákóczi Ferenc otthonának mondhatott egy rövid ideig, miután Nagysároson elfogták, és mielőtt a bécsújhelyi börtönbe vitték volna. Eperjes belvárosában felkerestük II. János Pál pápa szobrát, amely ott áll, ahol a pápa 1995-ös eperjesi tartózkodása idején szólt a hívőkhöz, és imádkozás közben ábrázolja a Szentatyát.
Az első napunk programjait követően elindultunk „székhelyünkre”, Imrikfalvára.
2. nap: Poprád – Dunajec tutajozás - Zdiar lombkorona tanösvény - Imrikfalva
Második napunk reggelén izgatottan indultunk útnak a dunajeci tutajozásunknak. A tutajozás helyszíne, a Pieniny-hegység a Tátrától mintegy 40 km-re helyezkedik el, mely a Központi-Kárpátok legkeletibb tagja. A folyó gyönyörű hasadékvölgyet képez, melynek meredek, sziklás és szaggatott hegyoldalai festői tájképi részleteket tárt elénk. A tutajozás felejthetetlen élmény volt. A kiindulási pont és a végállomás között 18 km-es utat tettünk meg.
A természet csendje, a folyó illata mindannyiunkat elvarázsolt a kellemes napsütésben.
A természeti értékek felfedezése a második napunk délutánján folytatódott. Az időjárás előrejelzést figyelembe véve módosítottunk programjainkon, így indultunk útnak Zdiar települése felé. Diákjainkkal így a második napon kerestük fel a Magas-Tátra keleti szélén, a Bélai-Tátra lábánál fekvő bájos gorál falut, a Ždiar melletti szelíd hegy tetején kialakított hatalmas lombkorona ösvényt, a nem mindennapi élményt és panorámát kínáló kilátótoronnyal. Már magáról a sétányról is remek kilátás nyílt a környező hegyekre, de a „koronát” az ösvényre a kilátótorony teszi fel. A végig lépcső nélküli, spirális járdán felfelé haladva egyre szebb panorámát élvezhettünk a közeli Bélai-Tátra jellegzetes vonulatára, mögötte a Magas-Tátra Lomnici-csúcsára. Ugyan az időjárás borongós, csepergélős volt, de ez az élményből semmit sem vont le.
3. nap: Imrikfalva – Csorba tó – Poprádi tó – Imrikfalva
Harmadik napunk reggelén az időjárás lehetővé tette a Tátrában történő túránkat.
Eredetileg kirándulásunkat Tátralomnicra és Ótátrafüredre terveztük, az előző hetek időjárási körülményei azonban nem tették sajnos lehetővé, hogy ezt a csodálatos túraútvonalat bejárjuk. A kirándulásunkat megelőző esős időjárási körülmények miatt ugyanis az általunk kiválasztott túraútvonalat lezárták, így módosítanunk kellett a programon.
Azonban a harmadik napunkon sem maradtunk a Magas-Tátra csodálatos látványa nélkül.
A Csorba-tótól induló turistaúton közelítettük meg, vadregényes tájakon át a Poprádi tavat. A Poprádi tó Szlovákiában, a Magas-Tátra déli oldalán, 1494 méteres tengerszinti magasságban található, mely az ötödik legnagyobb tátrai tó. A tóhoz vezető út lélegzetelállító volt.
A fenyvesekkel koszorúzott Poprádi tó egyike a Tátra azon tavainak, amelyekbe halakat telepítettek. A Poprádi tó közelében található az 1940-től látogatható „Szimbolikus temető”, mely egy kegyeleti hely a Magas-Tátrában és a világ más hegységeiben balesetet szenvedett hegymászóknak, turistáknak, valamint a Tátra nevezetes személyiségeinek állít emléket.
Bár az időjárás menet közben néha megtréfált minket, ennek ellenére az esőcseppek sem tántorítottak el bennünket a túra teljesítésétől.
A tátrai túránkat követően kellemesen elfáradva tértünk vissza szállásunkra.
4. nap: Imrikfalva – Késmárk – Lőcse – Imrikfalva
A délelőtti órákban indultunk útnak Késmárk városa felé. Késmárkon „bevettük” a Thököly várat, ahol is betekintést nyerhettünk Thököly Imre fejedelmünk és családja életébe. Majd ezt követően sétát tettünk a gyönyörű történelmi belvárosban.
Lőcsén a középkori várfallal körbe ölelt óvárost látogattuk meg, ahol várostörténeti séta keretén belül ismerték meg diákjaink a Szepesség fővárosát. A diákokat 4-5 fős csapatokra osztottuk és egy játékos feladvány megoldásával kerültek közelebb kirándulásunk központi témájához és egymáshoz. A délutáni órákban diákjaink nagy örömére és meglepetésére Poprádon felkerestük a helyi plázát, ahol kis szabadidőre nyílt lehetőségünk.
Este a szállásunkra érve sor került a várostörténeti sétánk, játékos vetélkedőnk ünnepélyes eredményhirdetésére.
5. nap: Imrikfalva – Betlér – Rozsnyó - Kassa – Kisvárda
Felvidéki kalandozásaink utolsó napja sem telt eseménytelenül. A hazafelé vezető utunk első úticélja Betlér volt, ahol is a történelmi Magyarország legnagyobb épségben fentmaradt Andrássy kastélya áll. A kastélyt övező csodálatos 81 hektáros park az egyik legnagyobb történelmi botanikus kert Szlovákiában. A parkban csoportunk hatalmas sétát tett, a parkot keresztül-kasul átszelő ösvényeken madárcsicsergést hallgatva, feltöltődve készültünk napunk további programjaira.
Betlért követően Rozsnyóra indultunk, ahol is megtekintettük a város főterét, megtekintettük a Nehrer-házat, amely II. Rákóczi Ferenc pénzverő műhelyeként is funkcionált.
Rozsnyón meglátogattuk a Református Alapiskolát, amellyel az elmúlt esztendőben alakítottunk ki kapcsolatot. 7. évfolyamosaink számára bemutatták az iskolát, az iskola falai között folyó oktató-nevelő munkát, megismerkedhettünk a felvidéki fiatalok mindennapjaival.
Utolsó felvidéki állomásunk Kassa városa volt. Kassán felkerestük a Szent Erzsébet dómot, mely a város egyik legszebb és legjellegzetesebb épülete. A dóm altemplomában temették el II. Rákóczi Ferenc 1906-ban Rodostóból hazahozott hamvait. Márványkoporsóját nemzeti színű szalagos koszorúk sokasága borítja, jelezvén, hogy fejedelmünk alakja és élete nem veszett a feledés homályába. A dómban nem csak testileg pihentünk meg, hanem lelkileg is feltöltődtünk. Ezt követően kassai városnézésre került sor, majd Kisvárda felé vettük utunkat.
Örömünkre szolgált és bízunk benne, hogy a pályázat megvalósításával erősödött diákjaink magyarságtudata, valamint a közös élmények átélésével még jobban megismerték egymást, magyarságunk történelmét, múltját, mely által közelebb kerülhetünk jelenünkhöz. Azon jelenükhöz, mellyel jövőnket formáljuk. Megismerkedhettünk a külhoni magyarság kultúrájával, életvitelével és hagyományaival.
Köszönjük a tanulmányi kirándulás szervezőinek és kísérő tanárainak áldozatos munkáját, türelmét, szeretetét és odafigyelését.
Jó reménységgel vagyunk az iránt, hogy a tanulóink úti és lelki tarisznyája sok-sok vidám, felejthetetlen, színes pillanattal, élménnyel gazdagodott, melyekre évek múlva is szeretettel gondolnak vissza.
Valla Gábor